През зимата обичах да си хапвам кисели краставички от буркан – леко хрупкави и с приятен кисел вкус. Майка ми всяко лято правеше буркани с дълги краставици от градината – с ябълков оцет, сол и захар. Но със задълбочаването на знанията ми по балансирано здравословно хранене и с aюрведичното хранене, осъзнато реших да премахна от храненето ни консервираните туршии и захарта.
Така се озовах пред дилемата да изключим от менюто ни някои храни или да намеря техен здравословен заместител. Туршиите започнах да ги правя в малки количества чрез дива ферментация със сезонни зеленчуци. Само киселите краставички ми липстваха през зимата, защото корнишоните свършват в края на есента. И се питах какво точно ми липсва – вкуса, киселостта или просто навика? А отговорът е аромата на краставица с лека киселинност и хрупкавост. Един ден когато бяхме отишли до пазара за зеленчуци, видях прекрасни краставици от производител и реших да си направя дива ферментация с тях. Така че се прибрахме у дома с няколко килограма дълги краставици и започнах с кисненето във вода, миенето и рязането им. Напълних един стъклен буркан от 3 литра за ферментация и зачаках. Още на втория ден в кухнята се носеше аромат на кисели краставици, ферментацията протичаше бурно, а аз трябваше да чакам. На петият ден ферментацията в буркана беше утихнала, краставиците си бяха променили цвета и аз реших да ги пробвам. Извадих си едно кръгче от буркана, отхапах и ме заляха спомени – прекрасен аромат на краставица с лека хрупкавост и приятна киселост. Вече имах моите кисели краставици с полезни живи ферменти вместо консервирана туршия с добавена захар.
Туршия „Оранжерийни краставици”
Ястие: Зимнина, Рецепти2000
грама30
минути40
минути325,80
ккалФерментирали дълги краставици с шипки плод
Продукти
2 кг. краставици оранжерийни
7 гр. листа от дюля – 5бр.
Може да се сложи свежи или сухи листа30 гр. шипки плод сухи
30 гр. синап бял семе
85 гр. сол каменна сива
Може да се замени с всяка друга сол900 мл. вода филтрирана
1 бр. стъклен буркан от 3 литра
1 бр. диск за притискане на туршия
– парче памучен плат или финна мрежа
– нов ластик за коса
Инструкции за приготвяне
- Измивам стъкленият буркан внимателно и много добре с гореща вода и препарат за съдове. Краставиците ги купих от производител, но винаги съм внимателна за предоверяване с плодовете и зеленчуците, които купувам. Затова накисвам краставиците в съд със студена вода и една чаена лъжичка сода бикарбонат за 10 минути,след това изхвърлям водата и отново повтарям накисването – така 3 пъти за 30 минути.
- Нарязвам краставиците на шайби с дебелина от един сантиметър. Претеглям на кухненската везна синапеното семе, шипките плод и каменната сол. В една купа слагам каменната сол и филтрираната вода, бъркам с бъркалка докато солта се разствори във водата – около пет минути.
- На дъното на стъкленият буркан слагам два листа от дюля, седем или осем плодчета шипки и синапено семе колкото чаена лъжичка. Слагам шайби краставици като ги подреждам плътно без да ги притискам, за да не ги смачкам. Когато бурканът се напълни до средата слагам още два листа от дюля, плодчета шипки и синапено семе. Продължавам да редя шайби краставици плътно докато се напълни буркана догоре, добавям останалото синапено семе и плодовете шипки, отгоре слагам листо от дюля.
- Внимателно огъвам дискът за туршия и го слагам в буркана като леко притискам краставиците надолу. Заливам със солената вода до гърлото на буркана, слагам отгоре парчето плат и стягам с ластик за коса. Поставям бурканът в купа, защото когато започне да ферментира се образува пяна и може да прелее. Оставям на плота в кухнята да ферментира на 20°С.
- След като минат 24 часа, свалям плата и ластика от гърлото на буркана, затварям с капачка и обръщам няколко пъти. Така течността в буркана се раздвижва и ферментацията протича равномерно. След това свалям капачката и отново слагам парчето плат и стягам с ластик.
- Важно! Дългите краставици имат по-нежна консистенция от корнишоните и затова ферментират много по-бързо. На петият ден вече имат приятен кисел вкус и лека хрепкавост. Свалям плата от буркана, завивам с капачка и прибирам в хладилника. След десет дни в хладилника краставиците стават меки и започват да се разспадат, така че е добре да се ядат преди това!
Бележки
- Хранителна стойност за 100 гр. продукт:
- Енергийна стойност – 16,21 ккал.
- Протеини – 1,01 гр.
- Въглехидрати – 2,54 гр.
- Мазнини – 0 гр.
- Фибри – 1,34 гр.