С нежен флорален аромат и искрящо бял цвят, цветовете на Бялата акация привличат хиляди пчели по това време на годината. Освен с красотата си, акацията е известна още от древността с лечебните си свойства. Благодарение на химичния си състав, цветовете на акацията са намерили приложение не само при лечението на различни заболявания, но и при тяхната профилактика.
Бялата акация /Robinia pseudoacacia/ е голямо дърво, чиято височина достига 15-20 метра. Това дърво принадлежи към семейството на бобовите и е едно от основните медоносни растения в България. Бялата акация има красива и разперена корона, а по ствола на дървото, който е сиво-черен или сиво-кафяв на цвят, се виждат надлъжни пукнатини. Издънките и младите клони на акацията са зелени и гладки. Листата на акацията са яйцевидни и разположени срещуположно на дръжки от 7-21 броя. Външната страна на листата е гладка и зелена, а вътрешната е кадифено сиво-зелена. Цветовете на акацията са бели и миришат приятно, събрани са в съцветия с дръжка по средата, които приличат на гроздове. Плодът на бялата акация е тъмнокафява плоска шушулка с 4–6 зърновидни семена. Бялата акация цъфти в края на май и началото на юни, като цветовете дават много нектар и пчелите произвеждат от него висококачествен мед.
В народната медицина се използват всички части на растението – цветове, листа, кора и семена. Цветовете и листата съдържат различни витамини и минерали, танини, етерични масла, флавоноиди, гликозиди, захари и пектини, както и органични киселини. В етеричното масло при лаболаторни изследвания са установени следните съединетия – метилов етер, антранилова киселина, хелиотропин, индол, линалоол, бензалдехид. Листата пък съдържат флавоноиди с принадлежащите им глюкозиди – акациин, акцетин, робинин. От кората на акацията са изолирани робин, багрило, алкалоид, сирингова киселина. Във вътрешността й през август месец са установени фитостерин, амигдалин, стигмастерин, глобулин, ензим разлагащ урината. Дървесината й съдържа флавоноиди, робинетин, танини, дихидроробинетин.
Някои от съдържащите се вещества в листата и семената, кората и дървесината са отровни и не се препоръчва употребата им в домашни условия!
Бране и сушене на цветове
При брането на цветовете на Бялата акация трябва да се внимава за наличието на пчели и оси в цветовете, което може да доведе до нежелано ужилване и при някои хора до алергични реакции. Събират се само цветчетата в началото и по време на цъфтенето без общата дръжка, към която са прикрепени. За бране трябва да се избира сухо, по възможност слънчево време като е добре да се бере след роса. Събраните цветове се поставят в кошници или кошове, като не се натъпква и мачка.
След като се почистят от случайни примеси и цветни дръжки, прецъфтели цветове и части от листа. Събраните цветове се сушат в проветриви помещения на сянка като се разстилат на тънък слой, периодично внимателно се обръщат и се изсушават добре. Недобре изсушените цветчета бързо потъмняват, почерняват и стават негодни за употреба. Могат да се сушат и в сушилня при температура до 45°С. Готовата билка след сушене трябва да е запазила естествения си вид като е възможно при сушенето да е променила цвета си до бледожълтеникъв оттенък. От 6 кг пресен цвят се получава 1 кг сух, така че добре преценете какво количество ви трябва за лична употреба!
Изсушените цветове се съхраняват в плътно затворен съд на тъмно и сухо място до 1 година!
Лечебни свойства на цветовете акация
Цветовете имат спазмолитично, ароматно, диуретично, омекотяващо и слабително действие. При научни изследвания е установено наличие на противотуморното съединение бензоалдехид. Когато се приемат вътрешно под формата на отвара или настойка, успокояват стомашните изгаряния и обикновено се препоръчват на хора, които страдат от хиперациден гастрит и разширения.Чай от цветовете се използва при лечение на астма и бронхит, както и при главоболие и стрес. Инфузията, добавена към ваните, може да помогне на малки деца, които страдат от безсъние. Сушени цветове на прах се използват при гастрит, язва на дванадесетопръстника и стомаха.
- подобряване на здравето на очите
- разширяване на кръвоносните съдове и облекчаване на спазмите
- увеличаване на производството на храчки при настинка
- намаляване на телесната температура
- увеличаване на отделянето на пот
- унищожаване на патогенни бактерии
- има диуретичен ефект
- нормализиране на кръвното налягане
- стимулиране на отделянето на жлъчка
- намаляване на киселинността на стомаха
Приложение на цветове от акация
Цветовете от акация могат да се използват за пречистване на тялото, лечение на спазми и насърчаване на правилния поток на жлъчката. Някои от добре известните ползи за здравето са както следва:
- Счуканите цветове спомагат за заздравяването на кожата след изгаряния. Те могат да се нанасят върху засегнатата област и да се оставят за няколко часа.
- Цветовете съдържат химикал, който може да помогне в борбата с туморите.
- Известни са със своите диуретични, омекотяващи и антиспазматични свойства.
- Запарката, приготвена от чаена лъжичка цвят от акация и чаша топла вода и изпита след хранене помага за облекчаване на паренето в стомаха и е полезно за хора с гастрит.
- Горещият чай от цветове помага при кашлица, възпалено гърло, бронхит и астма.
- Чай от цветове липа и цветове акация действа релаксиращо срещу умствена умора и нервност, както и подобрява зрението.
- Запарката, приготвена от свежи или сушени цветове, помага при заболявания на бъбреците, пикочно-половата система и цистит.
- Отварата от цветовете се използва за жабурене при стоматит и пародонтоза за облекчаване на болката и заздравяване на лигавицата.
- Спиртната тинктура от цветовете се прилага вътрешно на капки за успокояване на нервната система, подобряване на съня и облекчаване на умората.
- Спиртната тинктура се прилага външно два пъти на ден за разтривки за облекчаване болките в ставите, ишиас и ревматизъм – възпалението и подуването намаляват, а болките изчезват.
- Запарка от цветовете се приема три пъти дневно за 1 месец при гинекологични заболявания. Приготвя се всеки ден нова запарка, тъи като при продължително съхранение полезните вещества в нея се губят.
- Чай от цветове акация се приема при при настинки, женски болести, бъбречни и стомашни проблеми. Също така, лечебните свойства на акациевия чай се използват при простатит.
- Чаят от цветове на акация е полезен за цялото тяло – укрепва имунната система, облекчава тревожността и депресията и успокоява нервната система. Чаят е полезен и вреден за организма, ако не се спазва приемът. Приема се 2-3 пъти на ден по 1 чаша. Правете почивка на всеки 2 месеца. Приемането на здравословен чай се възобновява след 2-3 месеца.
Как да използваме цветовете от акация?
- Запарка – запарват се 1/2 лъжица сухи цветове в 500 мл. вряща вода. Оставя се да престои около 15-20 минути и се пие 2-3 пъти на ден, по 1 кафена чашка.
- Чай от цветове бяла акация – обикновено се приготвя заедно с други билки като липа, лайка, мащерка, подбел, жълт кантарион, мента и др.
- Спиртна тинктура за вътрешен прием – 500гр сухи цветове се заливат с 750мл водка или спирт, оставя се да престои 3 седмици на сухо и тъмно място, прецежда се през марля и се съхранява в плънто затворен стъклен съд. Приема се по 20 капки, разтворени в малко вода вечер преди лягане. Приема се 1 месец, след което се прави почивка от 2 седмици и може да се повтори.
- Спиртна тинктура за външно приложение – 50гр сушени цветове се заливат с 500мл водка или спирт, оставят се на тъмно и сухо място за 1 месец като периодично се разклаща. Прецежда се и се съхранява в плътно затварящ се стъклен съд. Използва се 2 пъти на ден за втриване на болните участъци.
- Отвара за жабурене – 1 супена лъжица сушени цветове се заливат с 1 чаша вряла вода и се оставя да се охлади, прецежда се и се използва в рамките на 1 ден. На следващият ден се приготвя нова отвара.
Противопоказания на Акация
Съдържанието на токсични вещества в семената и листата, кората и корените на акацията е много висока, затова не се препоръчва използването им в домашни условия и без лекарско наблюдение поради опасност от предозиране. Веществото Токсалбуминробин, който се намира в изобилие в кората, може да причини силно дразнене на лигавиците. Цветовете от акация понижават кръвното налягане и не се препоръчва употребата им от хора с ниско кръвно налягане.
Възможни са алергични реакции при индивидуална непоносимост към някои от веществата, съдържащи се в цветовете от акация. Не се препоръчва употребата на цветове от акация при бременност и кърмене, тъй като няма достатъчно научни изследвания и не е известно как може да повлияят на организма при такива състояния!
Рецепта за Чай Акация
Съставки
12 гр цветове бяла акация смежи
може да се замени с 2 гр сухи цветове акация
5 гр цветове липа сухи
10 гр сушени ябълки натурални
1 л вода филтрирана
– чайник с вместимост над 1 л
Инструкции приготвяне
1. С кухненска везна и мерителна чаша претеглям всички съставки по отделно.
2. В чайник слагам цветовете акация и липа, парчетата сушени ябълки и водата, затварям с капак. Слагам чайника на котлона и включвам на най-висока степен на загряване. Когато водата започне да ври изчаквам 3 минути, изключвам котлона и оставям чайника на страна да се охлади за 5 минути.
3. Слагам така приготвения чай Акация в подходящи чаши и сервирам заедно с домашно печени веган безглутенови сладки. Чая е леко сладък от ябълките и не е необходимо да се подслажда допълнително!
Използвани източници
www.itis.gov
www.pfaf.org
www.hear.org
www.healthbenefitstimes.com
www. herbalpedia.ru
www. lektrava.ru
www. bilki.bg