Как да си приготвим сурова зимна туршия? Лесно е! В традиционната Българска кухня има много рецепти за приготвянето на сурова туршия, но обикновено включва есенни зеленчуци. Преди много години хората са обработвали собствената си земя и са произвеждали голяма част от храната си – зърнени и бобови семена, плодове и зеленчуци, животни за мляко и месо, птици за яйца и месо. Една част от плодовете и зеленчуците са използвали веднага, а друга чест са съхранявали за зимата като са ги изсушавали на слънце и са приготвяли туршии. Моята баба и моята майка всяка есен приготвяха голяма количество сурова туршия с набраните от градината ни есенни зеленчуци без добавянето на химически консерванти, чакахме да ферментират и след това ги прибирахме на хладно място в мазето. А в студените зимни дни често хапвахме вкусна сурова туршия за салата. На базата от семейните рецепти и знания, аз често приготвям сурови туршии със наличните сезонни зеленчуци като експериментирам с вкусове и аромати.
Идеята за Сурова туршия “Снежен Дайкон” ми хрумна случайно – при едно от седмичните ни пазарувания в магазина имаше прекрасна ряпа Дайкон на много изгодна цена, защото все още е непознат зеленчук за много хора и често я продават на по-ниска цена. Аз редовно купувам през зимата и я правя на свежи салати в комбинация с други зеленчуци, така че решихме да купим повече отколкото ни беше необходимо за седмицата. И така възникна въпросът “Какво да направя с ряпа Дайкон? “, но да запазя приятния вкус и хрупкавостта. А какво е по-лесно от приготвянето на сурова туршия, която можеш да съхраняваш по-дълго време в хладилника? Но с какво да комбинирам ряпата Дайкон – вода и сол, няколко дафинови листа за аромат и корен джинджифил за лека пикантност, сушени листа от дюля за танини и сушени плодове глог за захари. Внимателно подбрах съставките, за да създам благоприятна среда за развитието само на полезните бактерии при протичането на дивата ферментация. След това продължих с намирането на подходящ празен стъклен буркан в мазето и измиването му, измиване и рязане на зеленчуците, претегляне и подреждане на зеленчуците, приготвянето на соления разтвор и внимателно записване на количествата. Следваше фотосесия за няколко снимки и зачаках протичането на ферментацията, следене на стайната температура и записване на данните. Така изминаха 10 дни, ферментацията премина през няколко етапа и значително затихна – беше време стъкления буркан да бъде затворен и прибран в хладилника за още 2 дни. Най-накрая чакането приключи и беше време за дегустация! Прекрасен аромат на ряпа и дафинов лист, приятно кисел и леко пикантен вкус, нежно хрупкави парчета зеленчуци – Суровата туршия “Снежен Дайкон” е прекрасна добавка към всяко ястие. Моят експеримент с дива ферментация на ряпа Дайкон се оказа супер вкусен и така рецептата заслужи място в сайта на Данара.
Ако обичате да експериментирате в кухнята, пригответе Сурова туршия “Снежен Дайкон” и впечатлете любимите си хора с хрупкава зимна туршия без добавена захар и химически консерванти!
Сурова туршия “Снежен Дайкон”
Ястие: Зимнина, Рецепти850
грама20
минути10
минути219.50
ккалЗеленчукова Туршия с ряпа Дайкон и джинджифил
Продукти
790 гр ряпа Дайкон
40 гр джинджифил корен
20 гр глог плод сушен
25 гр сол хималайска розова
650 мл вода изворна
3 бр дафинови листа сухи
може да ги замените със свежи дафинови листа10 бр дюля листа сушени
може да се заменят с листа от мушмула или вишна– стъклен буркан с вместимост 1700мл
– метална капачка за стъкления буркан
– тежест/ диск за притискане
– марля/ тънък плат парче
– ластик за пристягане
Инструкции за приготвяне
- С кухненска везна и мерителна чаша претеглям вкички съставки по отделно. С топла вода и препарат за миене на съдове измивам добре стъкления буркан и металната капачка, оставям на страна да се отцеди.
- Измивам и подсушавам ряпата Дайкон, разрязвам по дължина на 2 части и всяка част нарязвам на парчета с дебелина около 3 мм. С остър нож обелвам кората на корените джинджифил и ги измивам, нарязвам ги на тънки парчета с дебелина около 1 мм. В купа смесвам нарязаните зеленчуци и ги разбърквам добре.
- На дъното на стъкленият буркан слагам 1 дафинов лист и 3-4 листа от дюля, поръсвам с част от сухите плодове глог и отгоре слагам част от нарязаните ряпа Дайкон и корен джинджифил като ги притискам леко, за да запълнят по-плътно буркана. Около средата на буркана отново слагам 1 дафинов лист и няколко листа от дюля, добавям още от плодчетата глог и допълвам с останалите нарязани зеленчуци до напълването на буркана. Отгоре слагам останалите листа дюля и дафинов лист, слагам диск за притискане.
- В купа смесвам хималайската сол и водата, разбърквам до пълното разтваряне на солните кристали. Заливам внимателно със солния разтвор наредените зеленчуци в буркана и отгоре слагам парчето плат като го пристягам с ластик. Оставям така приготвения буркан на тъмно и топло място да ферментира. Два пъти на ден свалям парчето плат и ластика, затварям с металната капачка и разклащам стъкления буркан няколко пъти като го обръщам с дъното на горе за няколко секунди.
- При постоянна стайна температура 20°С ферментацията протича за около 10 дни, след това затварям буркана плътно с металната капачка и го прибирам в хладилника за още 2 дни. След това така приготвената Сурова туршия “Снежен Дайкон” е готова за консумация, като може да се съхранява в хладилник до 30 дни.
- Изваждам от ферментиралите зеленчуци в подходяща чиния и сервирам като салата заедно с друго ястие за обяд или вечеря.
Бележки
- Хранителна стойност на 100гр. продукт:
- Енергийна стойност – 25.82 ккал
- Протеини – 1.12 гр
- Въглехидрати – 4.99 гр
- Мазнини – 0.09 гр
- Фибри – 1.86 гр
- За правилното протичане на дивата ферментация на Сурова туршия “Снежен Дайкон” оставете стъкления буркан със зеленчуците на постоянна стайна темпетатура 20°С за 10 дни и след това сложете плътно затворения буркан в хладилник за още 2 дни, след това суровата туршия е готова за консумация.